Kontakta oss

Här nedanför hittar du kontaktuppgifter till nyckelpersonerna på Hansa Bygg. Undrar du över något – tveka inte att höra av dig!

Post- och besöksadress: Engelska vägen, 10 393 56 KALMAR
Telefon: 0480-885 42
E-post: info@hansabygg.se

Mikael Åhlund

VD
070-549 40 95 
mikael@hansabygg.se

Hunden Stella är en av Mikaels favoriter. På fritiden ligger annars fokus på träning i alla former, även om umgänget med familjen alltid kommer i första hand för Mikael.
Mikael har genomfört nio Triathlon-lopp och är ständigt på jakt efter att slå sitt personliga rekord.

Mattias Holmqvist

Byggservicechef
073-039 90 44
mattias@hansabygg.se

Mattias övernattar gärna i skogen med scouterna, men annars är det fart och fläkt som gäller. Cykling, skidor på snö och vatten och arbetsdagar fyllda av utmaningar är Mattias bästa stunder.

Patrik Wertwein

Projektledare
073-039 90 47
patrik@hansabygg.se

Patrik trivs när han får vara ute i naturen – helst i sällskap med familjen. Annars är det ett stilla familjeliv som lockar, hemmets lugna vrå är Patriks absoluta favoritplats

Stefan Laursen

Projektledare
073-039 90 48
stefan@hansabygg.se

Havet ger Stefan energi. Kappsegling och segling med familjen tilltalar den inflyttade ölänningen. Men visst, ett par veckors skidåkning om året ger också extra krydda åt Stefans vardag.

Johan Engström

Kalkylansvarig
072-7427227
johan@hansabygg.se

Johan gillar sol och bad, resor till värmen är en favorit. Han är träningsflitig löpare - och när solen skiner i fjällen spänner Johan gärna på sig pjäxorna för en lite alpin skidåkning.

Martin Johansson

Kalkylator
072-232 86 50
martin.johansson@hansabygg.se

Martin tränar gärna på cykel eller i löparskor. Att laga god mat i glada vänners lag ger ny energi. Nyfångad fisk och svamp från skogen kan mycket väl vara Martin bidrag till måltiden.

Oskar Engdahl

Ekonomichef
076-623 68 49
oskar@hansabygg.se

Oskar är en idrottskille med fotboll som favoritsport. Drömmer om ett fritidshus i Lysekil där Oskar och familjen spenderar stora delen av semestern.

Maria Mårtensson

HR-ansvarig, Kvalitet & Miljö
073-039 90 41
maria@hansabygg.se

Maria är hemkär men tackar inte nej till en semestertripp då och då. Spenderar gärna tid med barnen och med hunden ute i naturen. Löpning eller en bra bok – båda passar Maria utmärkt.

Malin Sigfridsson

Ekonomi och löner
076-623 68 71
malin@hansabygg.se

Inredning och design upptar en stor del av Malins fritid. Familj och vänner ger energi, liksom att hålla sig i form.

Bo Gustavsson

Lagerchef
073-431 64 03
bo@hansabygg.se

Två motorcyklar upptar en hel del av Bosses fritid. Men han hinner också med lite golf, träning på gymmet och att riva av några låtar på trumsetet i källaren.

Erik Högström

Affärsutvecklare
070-995 98 22
erik@hansabygg.se

Tre aktiva söner fyller vardagen för Erik, som också hämtar energi från familjens gemensamma resor. Skidåkning och segling är andra favoritsysselsättningar liksom träning i alla former.

Fredrik Tillberg

Projektledare
076-867 76 21
fredrik@hansabygg.se

Engagerade människor med stort driv ger Fredrik energi. Att snöra på sig löparskorna och ge sig iväg på en långrunda, spela fotboll och att vistas i naturen är aktiviteter som också får Fredrik att trivas.

Peter Ekergren

Projektledare
070-863 71 29
peter@hansabygg.se

När Peter får tid över är det motorcykeln som gäller. Golf, resor och tid att umgås med vänner får också Peter att trivas som allra bäst.

Tim Alriksson

Projektledare
076-775 70 33
tim@hansabygg.se

Tim gillar att vara i naturen, gärna med bössan i hand. Fotboll är favoritsporten och en semester i skidbacken med familj och vänner tackar Tim aldrig nej till.